محل تبلیغات شما
با سلام مجدد.

اولین پست مطلب :( قسمت اول :معرفی کتابخانه )

پست قبلی : کتابخانه spi برایavr ( قسمت اول : معرفی)

پست بعدی : ( قسمت سوم : شروع کار با کتابخانه )

همانطور که در پست معرفی کتابخانه spi    گفته بودم قصد دارم روش استفاده از کتابخانه رو توضیح بدم .

برای شروع اول در مورد  فایلهای کتابخانه توضیح میدم .این کتابخانه شامل فایلهای زیر است .

spi.h  spi.c ,  spi_conf.h  ,spi_define_name.h , spi_typedef.h , bit.h

فایل bit.h  شامل ماکروهایی برای دستکاری رجیسترها به صورت بیتی هست که در اغلب کدهایی که من مینویسم این فایل دیده میشه .

فایل  spi .h که در اون فابلهای لازم پیوست و الگوی توابع تعریف شده است.

فایل spi.c تعریف بدنه توابع هست .

فایل spi_typedef.h مربوط به تعریف انواع داده هایی هست که کتابخانه در حالت نسخه کامل (در ادامه ماجرای نسخه کامل رو توضیح میدم )از اونها استفاده میکنه .

فایل  spi_define_name.h   که از فایلهای مهم کتابخانه هست و شامل اسامی هست که شما  برای پیکر بندی واحد spi به اونها نیاز دارید.

و اما مهمترین فایل برای کاربران کتابخانه  که برای تنظیم spi  باید اون رو تغیر بدید فایل spi_conf.h 

هست ، که پیکربندی spi  در اون فایل تعیین میشه . با نگاهی به محتویات این فایل مطالب زیر رو در اون میبینید :

#define     SPI_VERSION_VOLUME                SPI_full_volume_version

#define     SPI_MASTER_SLAVE_SELECT           SPI_Master_Mode  

#define     SPI_INTERRUPT                     SPI_Enable  

#define     SPI_DATA_ORDER                    SPI_Msb_First

#define     SPI_MODE                          SPI_Mode_0 //SPI_Sample_Rising_Setup_Falling  

#define     SPI_CLOCK                         SPI_fosc_128//  fosc/128   

/* this just for master mode */
#define     SPI_SS_DIRECTION                  SPI_Ss_Output

//**************************

#define     SPI_SS_PORT          PORTB
#define     SPI_SS_DDR           DDRB
#define     SPI_SS_PIN           2U

#define     SPI_MOSI_DDR         DDRB
#define     SPI_MOSI_PIN         3U

#define     SPI_MISO_DDR         DDRB
#define     SPI_MISO_PIN         4U

#define     SPI_SCK_DDR          DDRB
#define     SPI_SCK_PIN          5U

اولین ماکرو SPI_VERSION_VOLUME    ماکروی مهمی هست . مقادیری که میتونید برای این ماکرو تعیین کنید در فایل  spi_define_name.h  تعیین شده و به صورت زیر هست .

//********  version volume  names   *****
#define     SPI_full_volume_version        1U     
#define     SPI_low_volume_version        0U

مقدارSPI_full_volume_version  :

این مقدار کتابخانه در حالت نسخه کامل قرار خواهد داد .

مزیت کتابخانه دراین حالت اینه که میتوان تنظیمات spi( فرکانس پالس کلاک ، مد کاری ، حالت مستر و اسلیو و غیره .) را در حین اجرای برنامه و بعد از تنظیمات اولیه ، بوسیله توابع کتابخانه ای تغییر داد. در این حالت کتابخانه  ، تقریبا کاری نیست که شما بخواهید انجام بدید و نتونید .

فقط عیبی که داره اینه که حجم کتابخانه زیادتر خواهد بود .

مقدار SPI_low_volume_version :

در این حالت کتابخانه قابلیت تغییر در تنظیمات رو به طور موردی نداره و برای تغییر تنظیمات باید بوسیله توابع خاصی ،  واحد spi  از اول به طور کامل راه اندازی بشه که شاید چندان مطلوب نباشه اما مزیتش اینه که حجم کتابخانه تقریبا نصف نسخع کامل هست . اگر در حین اجرای برنامه نیاز به تغییرات تنظیمات spi  نیست جهت صرفه جویی در حجم برنامه پیشنهاد میکنم از این حالت استفاده کنید .

ماکروی SPI_MASTER_SLAVE_SELECT  که مربوط به انتخاب حالت مستر و اسلیو هست .و شامل انتخابهای زیر است  :

//********   SPI_MODE   name   *****

#define     SPI_Master_Mode    1U     
#define     SPI_Slave_Mode     0U

ماکروی SPI_INTERRUPT مربوط به استفاده از وقفه است  .

ماکروی SPI_MODE :

مربوط به  مد کار spi  هست که تعیین میکنه  نمونه گیری در کدام لبه پالس ساعت و تغیر داده در کدام لبه انجام بشه . و 4 حالت داره که من برای برای تشخیص آسون آونها رو به صورت کامنت در قسمت مربوطه در فایل spi_define_name.h قرار دادم که در تشخیص کمک میکنه .

ماکروی SPI_CLOCK :

که مربوط به فرکانس پالس کلاک spi هست , در حالت مستر تاثیر گذار هست .

ماکروی SPI_SS_DIRECTION  :

که مربوط به تعیین جهت پایه ss  در حالت مستر هست که هر کدام از حالتهای ورودی و خروجی  یک قابلیتی داره اما در حالت  اسلیو تاثیر گذار نیست ولی برای امنیت سخت افزار اون رو ورودی کنید .( اگر این پایه خروجی باشه و شما spi اسلیو رو خاموش کنید پایه به حالت خروجی در میاد که در صورتی که پایه ss مربوط به spi مستر خروجی باشه و ارزش های متفاوتی داشه باشن به دلیل امپدانس کم پورت در حالت خروجی ممکنه جریان زیادی از پورتها عبور کنه .)

ماکروهای

//**************************

#define     SPI_SS_PORT          PORTB
#define     SPI_SS_DDR           DDRB
#define     SPI_SS_PIN           2U

#define     SPI_MOSI_DDR         DDRB
#define     SPI_MOSI_PIN         3U

#define     SPI_MISO_DDR         DDRB
#define     SPI_MISO_PIN         4U

#define     SPI_SCK_DDR          DDRB
#define     SPI_SCK_PIN          5U

مربوط به تعیین تعیین پایه های spi هستن ( و تا اونجا که من بررسی کردم برای میکروهای atmega8-16-32 یکسان هست ) فقط توجه داشته باشید که اون ماکروهایی که در اونها عبارت pin هست مربوط به شماره پایه های مربوطه ست .

تا اینجا توضیح در مورد فایلها به پایان رسید .( ادامه دارد )

پست قبلی : کتابخانه spi برایavr ( قسمت اول : معرفی)

پست بعدی : ( قسمت سوم : شروع کار با کتابخانه )

حق مالکیت : محفوظ است . انتشار با ذکر منبع بلا مانع است .

راهنمای استفاده از کتابخانه lcd nokia1661 - قسمت1

کتابخانه حرفه ای nokia 1661 lcd برای میکروهای stm32 و avr

فایل word آموزش آلتیوم دیزاینر

spi ,define     ,کتابخانه ,هست ,حالت ,ss ,define     spi ,spi ss ,ddrb define     ,مربوط به ,که در ,port          portb define    

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

طبیعت گاه نوشت های مهدی