محل تبلیغات شما

با سلام .

استفاده از lcd  رنگی با رابط سریال به جای lcd  کاراکتری یا حتی گرافیکی تک رنگ برای میکروکنترلر avr  به خاطر سبکی ، اشغال تعداد کم پایه و زیبایی همیشه گزینه جذابی بوده . اما مشکلی که برای استفاده از tft  رنگی وجود داره سرعت کم رفرش صفحه ست . به عبارتی اطلاعات اینقدر کند روی صفحه نمایش داده میشه که توی ذوق میزنه .

مژده ای که بهتون میدم اینه که یک کتابخانه tft LCD با رابط spi برای میکروکنترلر AVR و stm32 نوشتم( در واقع هسته ش رو نوشتم) که پینهایی کمی از میکرو رو اشغال میکنه و در عین حال برای avr سرعت خیلی زیادی داره !!! راستش خودم همچین سرعتی رو توی کلیپهایی که  توی یوتوب هست و کتابخانه های مشابه ندیدم  .   سایز این ال سی دی "1.8 هست و اینترفیسش رابط spi  با طول 9 بیت هست  و فقط 4 پین از میکروکنترلر رو اشغال میکنه . و کتابخانه با کمپایلر  avr gcc (در اتمل استودیو  , winavr و آردوینو قابل استفاده هست )و arm gcc  نوشته شده

توی این کلیپ سرعت رفرش این کتابخانه برای avr نمایان هست .  وبرای stm32 هم از لحاظ سرعت هیچ مشکلی نداره ( برای همین فیلمش رو نگذاشتم )

همانطور که در تصویر میبینید زمان لازم برای هر بار رفرش صفحه با استفاده از سخت افزار اس پی آی  87.3 میلی ثانیه هست . که میشه 11.45 بار در  ثانیه!!!! . این سرعت رفرش برای  فرکانس کلاک 16 مگاهرتز است و قابل توجه هست .با کریستال 20 مگاهرتز سرعت رفرش به  14 بار در ثانیه خواهد رسید که برای AVR  سرعت خوبی هست!!! ( برای stm32f0  با کلاک 48 مگاهرتز 32 با درثانیه شد)

قابلیتهای مهم  قسمت متنی این کتابخانه به شرح زیر است :

1 - استفاده از رابط spi برای ارتباط با lcd  به صورت نرم افزاری و سخت افزاری

2 - قابلیت انتخاب حالت راست به چب و برعکس برای چاپ متن.

3 - قابلیت چرخش تایپ متنی در زوایای 90 و 0 و 270 درجه برای هر دو حالت بالا

4 - قابلیت خواندن از lcd  که البته فقط به صورت نرم افزاری در اختیار هست .

قصد دارم برای این ال سی دی یک ماژول ساده و تا حد امکان ارزان قیمت طراحی کنم که هم برای 3.3 ولت و هم 5 ولت قابل استفاده باشه ( با هدف جایگزینی به جای LCD کاراکتری ) و به همراه کتابخانه برای فروش قرار بدم .

فعلا نکته قابل توجه سرعتش برای avr هست .

1398/08/16 :

خوشبختانه کار کتابخانه به پایان رسید و تغیراتی رو که مد نظرم بود از قبیل تعویض فونت  با یک فونت متغیر و شکیل و تهیه یک فونت فارسی زیبا و ایجاد قابلیتی به نام ترانسپرنت ،و ایجاد یک قسمت برای گرافیک ، انجام دادم . در حال حاضر کتابخانه برای عرضه آماده است و میتوانید آنرا از اینجا تهیه نمایید .

لطفا بنده را از نظراتتان بهره مند کنید .

و برای اطلاع از موارد جدید در این مورد  ، از کانال تلگرام  وبلاگ  dastsazeman@ استفاده نمایید .

تشکر و قدر دانی :

لازمه ذکر کنم این کتابخانه رو شخصی به نام زئوس در سایت سیسوگ منتشر کرده بود . ولی سرعتش اصلا برای من قابل قبول نبود . اما زحمتی که ایشان کشیده بود باعث صرفه جویی زیادی در وقت من شد ( من رو از خواندن کامل دیتا شیت درایور lcd  بی نیاز کرد وبه جای چند ماه ، حدود یکماه وقتم رو گرفت ). تلاشم نهایت منجر به ابداع روشی شد که سرعت lcd  رو به طرز قابل ملاحظه و قابل قبولی افزایش داد. لازم دیدم که مراتب قدر دانی خودم رو نسبت به کاری که ایشان انجام دادند اعلام کنم.

برای مراجعه به پستی که کتابخانه اولیه توسط جناب زئوس در آن معرفی شده به اینجا مراجعه کنید.

ال سی دی  lcd  نوکیا 1661  nokia   ارزان tft  تی اف تی 1.8"  اینچ کتابخانه سریع

راهنمای استفاده از کتابخانه lcd nokia1661 - قسمت1

کتابخانه حرفه ای nokia 1661 lcd برای میکروهای stm32 و avr

فایل word آموزش آلتیوم دیزاینر

کتابخانه ,رو ,هست ,سرعت ,lcd  ,قابل ,استفاده از ,هست و ,برای میکروکنترلر ,رابط spi ,سرعت رفرش

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تدریس مجازی ویژه ایام قرنطینه فرو‌شگاه ایران موبایل